Úvod » Z ČEHO SE PNEUMATIKY VYRÁBÍ

Na otázku z čeho se vlastně pneumatiky vyrábějí asi většina z nás odpoví, že z kaučuku. A co vlastně je kaučuk? Známe kaučuk přírodní a syntetický. Syntetický kaučuk může mít složení různé, vždy záleží na výrobci a přírodní kaučuk získáváme z kaučukovníku brazilského. Kaučukovník brazilský je strom, který roste v tropických oblastech, jako jsou například Malajsie nebo Indonésie. Kůra kaučukovníku se nařezává a díky tomu z ní odkapává syrový kaučuk. Pomocí například kyseliny mravenčí se syrový kaučuk sráží, přidává se k němu voda a ve výsledku dostaneme materiál, kterému se říká krepa. Potom se přidávají další suroviny, vulkanizuje se a vyrábí se přírodní pryž neboli „přírodní kaučuk“.


Úplná odpověď na otázku Z čeho se pneumatiky vyrábějí by tedy měla obsahovat suroviny jako je přírodní guma, syntetická guma, mour a olej. Více než 80%ní podíl na celkové hmotnosti pneumatiky mají právě gumové směsi. Další procenta tvoří různé druhy zpevňovacích materiálů.
Přibližně třetinu gumových směsí tvoří plnidla a nejdůležitějším plnidlem je mour. Právě díky němu mají pneumatiky černou barvu. Dalším plnidlem je již zniňovaný olej, který má za úkol směs na pneumatiky změkčovat. Dále se při výrobě pneumatik užívají četné druhy různých chemikálií a ochraných látek.


Zásadní čin, který pomohl širšímu využívání kaučuku, byl vynález vulkanizace. Ten se obvykle připisuje Američanu Charlesi Goodyearovi, už jeho jméno jistě naznačuje, že tento vynález rozhodně nebyl nepodstatný. O panu Goodyearovi a značce Goodyear se jistě ještě zmíníme.


© 2009 BELA servis s.r.o. | webdesign AG TOP TIP | Loadtime: 0,009683s